PRP TEDAVİSİ

PRP TEDAVİSİ

PRP (Trombositten Zengin Plazma) ile Saç Dökülmesinin Tedavisi

Saç dökülmelerinde yeni tedavi yöntemleri arasında sayılabilen PRP yani trombositten zengin plazma tedavisi, kişinin kendi kanı ile gerçekleştirilir. Hastadan kan alındıktan sonra çeşitli aşamalardan geçen kan işlenir ve kafa derisine saçın döküldüğü alanlara enjekte edilir. Tıp dünyasında birçok hekim ve bilim insanı PRP enjeksiyonlarının doğal saç büyümesini tetiklediğini ve saç kıl foliküllerine giden kan akışını etkinlik gösterdiğini ispatlamıştır. Ayrıca bu tedavi saç kıllarının kalınlığını da artırmaktadır. Bazı kompleks durumlarda PRP tedavisine ek olarak çeşitli prosedürler ya da ilaç uygulamaları da eklenebilir.

Trombositten zengin plazma (PRP) tedavisi ile kafa derisinde kan akışının arttığı görülmüştür. PRP tedavisi 1980’li yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Tendon yaralanmalarında, eklem bağları ve kasları iyileştirmek için bu tedavi yöntemi denenmektedir.

 

PRP Tedavi Süreci Nasıldır?

PRP tedavisi üç aşamadan oluşan bir süreçtir. Çoğu süreç yaklaşık olarak 6 ila 10 hafta arasında 5 enjeksiyonu gerektirir. Aynı zamanda 4-6 ayda bir (özellikle mevsim geçişlerinde) bakım tedavileri de mutlaka gerçekleştirilmelidir. PRP tedavisi aşamaları genel olarak aşağıdaki gibidir;

 1. Aşama

Vücudun uygun yerinden venöz kan alındıktan sonra (genellikle koldan kan alınır) bir santrifüj cihazına (farklı yoğunluklardaki sıvıları ayırmak için hızlı bir şekilde dönen makine) alınır.

 1. Aşama

Santrifüj cihazında kan yaklaşık 15 dakika boyunca 3 katmana ayrılır. Birinci katman; trombositten fakir plazma, ikinci katman; trombositten zengin plazma, üçüncü katman ise; kırmızı kan hücrelerini içerir.

 1. Aşama

Trombosit açısından zengin olan plazma enjektöre çekilir ve daha sonra saç derisinde büyümenin artmasını istediğimiz bölgelere enjekte edilir.

PRP (trombositten zengin plazma) tedavisinin saç dökülmelerinde etkili olup olmadığını kanıtlayacak yeterli araştırma yoktur. Hangi hastaya ne derecede nasıl etki gösterdiği de tam olarak belirgin değildir. Tüm bunlara rağmen kliniklerde PRP tedavisi saç dökülmelerinde uzmanlar tarafından denenmekte ve yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.

 

Saç dökülmelerinde kullanılan PRP tedavisinin olası yan etkileri var mıdır?

PRP tedavisi saç dökülmelerinde de kullanılmakta ve diğer tekniklere göre kişinin kendi kanının kafa derisine enjekte edilmesiyle uygulanan bu tedavinin olası yan etkileri minimal düzeydedir. Hastanın kendi kanından elde edilen bu tedavide herhangi bir bulaşıcı hastalık riski de bulunmamaktadır. Ancak enjeksiyon yapıldığı için aşağıdaki olası riskler (çok nadir) görülebilir;

 • Enfeksiyon
 • Vücudun enfekte olduğu noktalarda kireçlenme görülmesi
 • Yara dokusu

 

Saç dökülmesinde kullanılan PRP tedavisinin riskleri nelerdir?

Saç dökülmeleri günlük hayatınızı etkiliyor ve kendinize olan özgüveninizin azalmasına yol açıyorsa yeni sayılabilecek tedavi yöntemlerinden olan PRP’yi denemeden önce hekimle birlikte bu işlemin planmasını mutlaka konuşmalısınız. Öncesinde kullandığınız ilaçlar, kronik hastalıklarınız ve geçirdiğiniz ameliyatlar hakkında mutlaka hekimi bilgilendirmelisiniz. Aşağıda yer alan durumlarda hekiminiz PRP tedavisinin yapılmasını istemeyebilir;

 • Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız
 • Akut  ya da kronik enfeksiyonlar.
 • Kronik karaciğer hastalıkları
 • Kanser
 • Kronik deri hastalıkları
 • Vücutta hemodinamik kararsızlığın bulunması
 • Hipofibrinojenemi
 • Metabolik hastalıklar
 • Trombosit disfonksiyon bozuklukları
 • Sepsis, sistemik hastalıklar
 • Düşük trombosit sayısı
 • Tiroit hastalıkları

 

Saç dökülmelerinde kullanılan PRP tedavisinin maliyeti nedir?

Saç dökülmelerinde tercih edilebilen ve tıbbi olarak kesin etkinliği kanıtlanmamış PRP tedavisinin süreci 6 ila 10 haftalık periyotlarla 3 aşamadan oluşmaktadır. Ayrıca her 4-6 ayda bir idame tedavisi de gereklidir. Tedavinin maliyeti hekimin tecrübesine, ekipman kalitesine ve tedaviye besleyici bileşenlerin eklenip eklenmemesine göre değişmektedir.

 

Trombositten Zengin Plazma (PRP) Enjeksiyonları Saç Dökülmesini Tedavi Edebilir mi?

Saç dökülmeleri ya da lokalize saç incelmeleri her iki cinsiyette de yaygın görülen sağlık problemleri arasındadır. Dünya üzerinde yapılan araştırmalara bakılınca yaklaşık 50 milyon erkeğin ve 30 milyon kadının bu dertten muzdarip olduğunu görebilirsiniz. Özellikle erkeklerde stresle birlikte en fazla 50’li yaşlarda bu rahatsızlık daha fazla görülmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre şimdiye dek saç dökülmesine karşılık yüzlerce tedavi yöntemi keşfedilmiştir. Bunlardan bazıları bilimsel metotlara daha fazla dayanmaktadır. Bu tedavilerden biri PRP olarak adlandırılan trombositten zengin plazma tedavisi hastanın kendi kanından alınıp belli santrifüj işlemlerinden sonra kafa derisine enjekte edilmesidir. PRP, iyileşmeyi destekleyen belirli proteinlerin konsantrasyonunun artırılmasına yardım eder ve santrifüj yoluyla bu maddeler kandan ekstrakte edilir.

 

PRP saç dökülmesinde işe yarar mı?

Bu tedavinin saç foliküllerini yeniden büyütmeye ya da mevcut saçları korumaya yardımcı olabilmeye etkisi %100 değildir fakat kişiden kişiye değişen oran %80 lerde olup umut vaad etmektedir.. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar aşağıda gösterilmiştir;

 • 2014 yılında androjenik alopesi hastası olan 11 kişiye 3 ay boyunca 2 haftada bir defa kafa derisine 2-3 cm3 PRP enjekte edildikten sonra ortalama kıl follikül sayısının 71’den 93’e çıktığı bildirilmiştir. Çalışma sınırlı sayıda hastayla yapılmıştır ancak saç köklerinin artırılmasına yönelik faydası nedeniyle PRP tedavisine hekimler tarafından sıcak bakılmasını sağlamıştır.
 • 2015 yılında 3 ay boyunca 10 tane hastaya 2-3 haftada bir PRP enjeksiyonu yapılmış ve hastaların tamamında saç sayısında, saçların kalınlığında ve saç köklerinin sağlamlığında gözle görülür düzeyde iyileşmelerin olduğu tespit edilmiştir. Ancak yine burada da hasta sayısı 10 kişi ile sınırlandırılmıştır.
 • 2019 yılında 6 ay boyunca 20 kişilik hasta grubuna Minoxidil, 20 kişilik başka bir hasta grubuna ise PRP enjeksiyonları verilmiştir. 30 hasta 6 ayın sonunda çalışmayı tamamlamış ve PRP’nin Minoxidil’e göre saç dökülmeleri tedavisinde daha etkin olduğu saptanmıştır.

PRP tedavisi saç dökülmelerini önlemek için kalıcı bir çözüm değildir. İlk enjeksiyonun ardından saçlar çıkmaya başladıktan sonra yeni saçların uzamasını sürdürmek amacıyla yılda en az 2 defa PRP tedavisi yinelenmelidir.