Saç Ekimi İşlemi Sonrası | Canan YAYLACI | Saç Ekimi

Saç Ekimi İşlemi Sonrası

Saç Ekimi İşlemi Sonrası

Saç ekimi son zamanlarda kozmetik cerrahi işlemler içinde en  yaygın yapılan işlemdir. Diğer kozmetik cerrahi işlemlerle karşılaştırıldığında, saç ekimi minimal bir komplikasyon oranına sahiptir. Ancak gerekli özen gösterilmediği takdirde ciddi sorunlara neden olabilir. Ancak çok nadir bir komplikasyon olasılığı vardır ve hepsi daha az şiddetli ve kontrol edilebilir komplikasyonlardır.

 

 

 

Ne beklemeliyiz ?

 

 

Saç ekimi tedavisi sonrası iyileşme süreci ve sonuç, yapılan cerrahi işleme, kişinin anatomik yapısına ve daha birçok duruma bağlı olarak hastalar arasında farklılık gösterebilir.

 

 

 

Tedaviden hemen sonra: Yüzünüzde şişmeyi önlemek için donör bölgenizde bir bandaj ve belki alnınızın üzerinde bir kafa bandı olacaktır. Alıcı tarafta, donör bölgede 15 gün içinde iyileşen küçük kabuklar ve küçük kırmızı delikler göreceksiniz.

 

 

Ameliyat Sonrası Komplikasyonlar: Saç ekimi işleminden sonra birkaç gün hafif şişlik, kaşınma ve hafif rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu tür reaksiyonlar, doktorun reçete ettiği yumuşatıcı losyonlar, buz uygulaması veya diğer semptomatik ilaçlar ile en aza indirilebilir.

 

 

Tedaviden Sonraki Birkaç Gün İçin: Ameliyat sonrası saç yıkama yöntemine başlamanız gerekir; Kliniğimizde ilk hızlı saç yıkama işlemini de yaptıracaksınız. Uzmanlarımız önümüzdeki 15 gün boyunca ilaçlı saç şampuanı ve losyonu önerecek ve saçınızı nasıl ve ne zaman yıkamanız gerektiğini açıklayacaktır. Yıkama, iyileşme sürecini destekleyebilir ve kabukların çıkarılmasına yardımcı olabilir.

 

 

Saçların Yeniden Çıkmaya Başlaması : Yeni ekilen saçlar işlemden 4-5 gün sonra dökülmeye başlar ve bu ilk 2-3 ay devam eder. Bundan sonra yeni kalıcı ve kalın saçlar çıkmaya başlayacaktır. 4. ayda yeniden büyüme oranı hızlanacak ve 6. ayda sonucun yarısını görecek ve bazı önemli gelişmeler fark etmeye başlayacaksınız.

 

 

Nihai Sonuçlar: Saç ekimi tedavinizin sonucunu 12-18 ay içinde göreceksiniz. Saçlarınız gelişmiş, daha uzun ve daha kalın görünecektir.

 

 

Saç Ekimi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler:

 

 

Tedavi bittikten sonra hasta eve gelmeli ve dinlenmelidir. Ve herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için faaliyetlerini sınırlamalıdır. Ancak alınacak önlemler, hangi saç ekimi tedavisini uyguladığınız yönteme bağlıdır. İşte işlemden sonra yapmanız gereken bazı şeyler.

 

 

 

et:

 

 

 

45 derece yüksekte başınız ile uyuyun

Yeterli magnezyum, B vitamini ve kalsiyum alın

Özel yıkama ve özel şampuanı nazikçe yapın

Yüz şişmesini önlemek için her 2 saatte bir 15 dakika alnınıza buz uygulayın.

Herhangi bir kafa travmasını önlemek için ilk 10 gün önemlidir

 

 

Yapma:

 

 

 

İşlemden sonra bir hafta egzersiz yapmayın.

Ameliyattan sonra 5 gün alkol ve sigara içmeyin.

Aşırı kahve içmeyin; yüksek tansiyona ve ardından kanamaya neden olabilir

İşlemden sonra 10 ila 14 gün boyunca ağırlık kaldırmayın.

En az üç hafta boyunca kum banyoları ve sauna buharı almayın.

Terlemeye neden olan hiçbir şey yapmayın. Terleme ekim yapılan bölgeyi tahriş edebilir

Rahatsızlık hissediyorsanız nakledilen kökleri koparmayın

İlk iki hafta saç kurutma makinesi veya sıcak hava kullanmayın.

3 gün cinsel aktivitelere ara verin.

40 gün saç kesimi için tıraş makinesi veya jilet kullanmayın

 

 

Saç Ekimi Sonrası Herhangi Bir Enfeksiyonla Karşılaşırsam Ne Yapmalıyım?

 

 

Enfeksiyonlar Saç Ekimi Ameliyatında nadiren görülür. Tedaviden sonra her türlü kir ve bakteriden kaçının veya ameliyattan sonraki iki hafta boyunca rutin aktiviteler yapmaktan kaçının. Dışarıda ve kirli bir ortamda bir şeyler yapılması gerekiyorsa, bölgenin enfeksiyon kapma riskini azaltmak için el sterilize edilmelidir. Ayrıca donör bölgeye veya implante edilen foliküllere dokunmayın. Tedavi edilen bölgelerde herhangi bir rahatsızlık, kızarıklık, şişlik olması durumunda derhal doktora haber veriniz.

 

 

 

Saç Ekimi Sonrası İlaçlar Nelerdir?

 

 

Saç implantları için bakım sonrası ürünler, ameliyat sonrası enfeksiyon riskini en aza indirmek için reçete edilen antibiyotikleri ve ameliyattan sonraki ilk günlerde ağrıyı hafifletmek için ağrı kesicileri içerebilir. Saç bakımı ve büyümesi için Minoxidil veya Finasteride gibi ilaçlarınızı ve günlük şampuanınızı doktor reçetesine göre kullanabilirsiniz.

 

 

 

Sonuç olarak:

 

 

Bir saç ekimi tedavisinin performansı sadece ameliyatla bağlantılı değildir, ancak önemli ölçüde etkilenir ve yalnızca saç ekiminden sonraki eylemlere dayanır. Hastalarımıza tedavi sonrası ücretsiz olarak sunduğumuz bakım seti, ameliyat sonrası hemen bakım için gerekli tüm ilaç ve ürünleri içerir.

 

 

 

Saç ekimi tedaviniz için kliniğimize geldiğinizde uzmanlarımız sizi detaylı bir şekilde muayene edecek ve tedavinin tüm hayati unsurlarını sizinle görüşeceklerdir. İhtiyaçlarınıza göre size özel kişiselleştirilmiş bir tedavi planı tasarlayacaklar ve ayrıca hangi prosedürün size en uygun olduğunu size söyleyeceklerdir.